OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

XXIII Niedziela Zwykła - 08.09.2024

 

 

1.       W tym tygodniu w liturgii przypada w piątek - wspomnienie św. Jana Chryzostoma biskupa i doktora Kościoła i w sobotę święto – Podwyższenia Krzyża Świętego.

2.       (Nowogródek: Dzisiaj w II niedzielę miesiąca, jest zbiórka do puszki na remont wieży naszego kościoła. W tym miejscu dziękuję p. Krzysztofowi Krupskiemu za wymianę rur odprowadzenia wód opadowych od wschodniej trony kościoła, które były już całkowicie zatkane i za umocnienie narożnika plebanii).

3.       W dzisiejszą niedzielę przypada zmiana Tajemnic Różańcowych. Intencja papieska brzmi: „Módlmy się za ofiary klęsk żywiołowych i klimatycznych oraz byśmy zobowiązali się do troski o świat, w którym żyjemy”. W dalszym ciągu modlimy się o nowego Pasterza dla naszej Diecezji.

4.       W najbliższą środę, zapraszamy do naszego Oratorium „Stasiówka”, które wznowi swoje funkcjonowanie. Zapraszamy: dzieci, młodzież, Rodziców i opiekunów na wspólny grill o godz. 16.00.

5.       W najbliższą sobotę w Kinicach o godz. 15.00 zostanie odprawiona Msza św. dziękczynna za zebrane plony, zamówiona przez Sołectwo Kinic, na którą serdecznie zapraszamy.  W tym miejscu jest okazja by serdecznie podziękować za tak sprawną mobilizacje i złożenie ofiar na odświeżenie wnętrza kościoła w Kinicach. Praktycznie prawie w ogóle nie odczuło się, że te prace miały miejsce. Wszystkim mieszkańcom i wykonawcom gratulujemy, nie omijając p. Zbigniewa Ostaszewskiego -sołtysa.

6.       Także w tę sobotę do Nowogródka na Mszę św. i spotkanie z ks. Grzegorzem, zapraszamy młodzież przygotowującą się do Sakramentu Bierzmowania -  rok II.

7.       Za tydzień w niedzielę w Nowogródku i w Giżynie po Mszy św. odbędzie się spotkanie z Rodzicami dzieci, które w maju 2025 przystąpią do I Spowiedzi i Komunii św. W Ławach i Karsku takie spotkanie będzie miało miejsce tydzień później (22.09.2024).

8.       W następną niedzielę w Giżynie o godz. 10.00 będziemy obchodzili Odpust Podwyższenia Krzyża Świętego. 4 września minęła 3 rocznica Konsekracji tamtejszego kościoła. Zapraszamy do udziału w tej uroczystości. Mszę św. odprawi i kazanie odpustowe wygłosi nasz współbrat ks. Wiesław Pluto-Prądzyński ze Swobnicy. Po Mszy św. będzie również procesja Eucharystyczna wokół kościoła.

9.       Zapowiedzi: Do przyjęcia Sakramentu Małżeństwa przygotowują się: Łukasz Kwiecień, kawaler i Joanna Zaręba, panna oraz Przemysław Biniaszek, kawaler i Beata Garkowska, rozwiedziona-wdowa. Obie pary mieszkają w naszej parafii. O przeszkodach zachodzących między tymi osobami do ważnego zawarcia Sakramentu, należy niezwłocznie zgłosić w kancelarii parafialnej. Zapowiedź pierwsza.

    Dziękujemy za posprzątanie kościoła. W rozpoczynającym się tygodniu,  prosimy o posprzątanie:

              Nowogródek: ślub – przygotowują nowożeńcy;

              Ławy: Panie: Natalię Szyrnę i Jolantę Kaczorowską;

              Karsko:Panie: Marię Dębowską i Barbarę Kzieracką;

              Giżyn:Panie: Barbarę Rak i Jolantę Raczkowską;

 

Intencje - kalendarz

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” Oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych

 

Dyrektorzy Wydziałów Katechetycznych diecezji w Polsce obecni na konferencji pod kierownictwem Księdza Biskupa Wojciecha Osiala, Przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego KEP, wyrażają stanowczy sprzeciw wobec działań Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczących szkolnych lekcji religii. Działania te układają się w pakiet zmian, które są jawną dyskryminacją dzieci i młodzieży uczestniczących w szkolnych lekcjach religii, ich rodziców oraz nauczycieli religii.

Dyrektorzy podkreślają, że wszelkie zmiany winny dokonywać się zawsze zgodnie z obowiązującym prawem, na drodze wzajemnego dialogu i w porozumieniu z wszystkimi Kościołami i związkami wyznaniowymi. Konieczne jest zawsze wypracowanie porozumienia strony rządowej z władzami Kościoła i związków wyznaniowych. Wynika to z zapisów w Ustawie o systemie oświaty, Konstytucji RP oraz Konkordatu. Jedynie na drodze dialogu i współpracy można właściwie troszczyć się o rozwój młodych pokoleń Polek i Polaków.

  1. Formą nierówności i niesprawiedliwego traktowania uczniów i nauczycieli religii jest wprowadzana przez Ministerstwo możliwość zwiększania grup poprzez łączenie uczniów z różnych klas i poziomów edukacyjnych: do 25 osób w klasach I-III i do 30 osób w klasach IV-VIII szkół podstawowych oraz w szkołach ponadpodstawowych. Nauczanie religii w grupach większych niż w przypadku innych lekcji ma charakter dyskryminacji i nie jest podyktowane dobrem ucznia. Ministerstwo planuje łączenie klas w grupy także bez uwzględniania wieku dzieci. Sytuacja, w której uczniowie z klas IV szkoły podstawowej znajdą się na jednej lekcji z uczniami klas VIII jest sprzeczna z wszelkimi zasadami psychologicznymi, pedagogicznymi i dydaktycznymi. Narusza to prawa ucznia, godność dziecka oraz krzywdzi je w procesie edukacji.
  2. Ministerstwo, pomimo licznych głosów sprzeciwu, bez żadnego porozumienia z Kościołem, podjęło decyzję, że ocena z religii od 1 września 2024 r. nie będzie wliczana do średniej ocen. W sposób rażący godzi to w podstawowe zasady dydaktyczne. Dziecko nie jest w stanie zrozumieć, dlaczego jego wysiłek na lekcjach religii nie jest doceniony w ten sam sposób, jak w przypadku innych przedmiotów.
  3. Zapowiadane przez Ministerstwo umieszczanie lekcji religii jedynie na początku i na końcu zajęć jest formą dyskryminacji, segregacji i nietolerancji wobec osób wierzących. Jest to krzywdzące wobec uczniów i ich rodziców. Godzi również w podstawowe prawa nauczycieli religii, określone m.in. w Karcie Nauczyciela.
  4. Dyrektorzy wyrażają sprzeciw wobec planów zmniejszenia liczby lekcji religii do jednej tygodniowo.

Nauczyciele religii aktywnie uczestniczą w realizacji szkolnych programów profilaktyczno-wychowawczych na wszystkich płaszczyznach w społeczności szkolnej. Uczą miłości bliźniego, wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka, dialogu, tolerancji, szacunku, kształtują postawy społeczne. Kształtują postawy proekologiczne, społeczne, dotyczące zdrowia fizycznego i psychicznego. Troska nauczycieli religii o rozwój emocjonalny, społeczny i duchowy przekłada się na kondycję psychofizyczną uczniów.

Organizacja lekcji religii w przestrzeni szkolnej jest wypełnieniem konstytucyjnego prawa rodziców do wychowania i nauczania religijnego zgodnie ze swoimi przekonaniami (art. 53, ust. 3 Konstytucji). Jest też dla rodziców ułatwieniem, gdyż często zapracowani, z wielką trudnością doprowadzaliby dzieci na zajęcia przy parafii.

Wprowadzanie zmian w organizacji lekcji religii w szkole odbywa się do tej pory bez wymaganego przez prawo porozumienia Ministerstwa ze stroną kościelną. Państwo demokratyczne powinno respektować prawa wszystkich obywateli – zarówno wierzących, jak i niewierzących.

Osoby odpowiedzialne za katechizację i szkolne nauczanie religii w Polsce proszą Rodziców i wszystkich ludzi dobrej woli o aktywne włączenie się w obronę obecności lekcji religii w polskiej szkole. Wysyłajmy do Ministerstwa nasz sprzeciw w tej sprawie na adres: kancelaria@men.gov.pl.

Dyrektorzy Wydziałów Katechetycznych

Stegna, 23 maja 2024 r.

 

Dzisiaj jest

wtorek,
10 września 2024

(254. dzień roku)

Licznik

Liczba wyświetleń:
464788

Święta

Wtorek, XXIII Tydzień zwykły
Rok B, II
Dzień Powszedni

Msze święte

Msza św. niedzielna:

godz. 17.00 Karsko (sb)

godz. 18.30 Nowogródek (sb)

godz. 9.00 Kinice

godz. 10.30 Ławy

godz. 11.00 Giżyn

godz. 12.00 Karsko

godz. 12.30 Nowogródek 

 

Msza św. codziennie

Nowogródek - godz. 18.00 

 

Msza św. na filiach:

Giżyn - godz. 16.30 (wt)

Ławy - godz. 16.30 (śr)

Kinice - godz. 16.30 (cz)

Karsko - godz. 16.30 (pt)

 

ORATORIUM STASIÓWKA

poniedziałek-piątek

godz. 15.30 -18.30

 

tel. 788-078-782